Preskočiť na obsah

Turisti

Zodpovedný: Rudolf Astaloš

Klub priateľov turistiky na konci roka vždy 30. decembra, či sneží, či prší alebo je priaznivé počasie, spolu s Obecným úradom poriadajú Výstup na Vtáčnik. Táto akcia sa teší veľkej obľube, lebo nesie sa po dedine klebeta, že kto nebol na Vtáčniku, ten nie je Kamenčanec. Samozrejme, že vedia, že nie každý sa môže výstupu zúčastniť, aj keď pohorie Vtáčnik patrí k piatemu najnavštevovanejšiemu pohoriu na Slovensku. A je jedno, z ktorej strany sa výstup uskutoční, či z Bystričian, alebo z Lehoty pod Vtáčnikom, alebo z Ostrého Grúňa. Aj tak sa všetci stretnú pri antikorovom kríži s pamätnou knihou.

V lete poriadajú tiež za pomoci Obecného úradu výstup na niektorý tatranský štít. Kto si netrúfa na štít, rád sa poprechádza po pýche Slovenska po Štrbskom plese.

Na odplatu členovia Klubu priateľov turistiky – páni Vladimír Pisár, Rudolf Astaloš, Valent Mendel, Marek Sláviček, Jaroslav Ďurta, Vladimír Fábry, Milan Hudec, ale i mnoho ďalších sa starajú o opravu studničiek, ktorých je v chotári celkom 5. Veľkou záhadou pre nich je, že v mnohých lokalitách Slovenska horské potôčiky vysychajú a našim turistom sa darí nielen bystriny udržať, ale i studničky objavovať.

Obidve akcie organizujú na jedničku, sú to namáhavé akcie, lebo pri jednej sa prekračuje rámec obce a pri druhej musia mať zodpovednosť za účastníkov zájazdu. Je chvályhodné, že sa nikomu doposiaľ nič nestalo. Pravdepodobne turisti vedia, ako sa majú správať v horách. Veľmi pekný vzťah majú aj s kamenčianskymi vytrvalcami výstupu na Vtáčnik, ktorí svoje túry absolvujú aj trikrát do týždňa, a to sa jedná o dôchodcov! Medzi rekordmanov vo výstupe na Vtáčnik patria páni Anton Pisár, Viliam Jánoška, Jozef Krajčovič, Henrich Gajdošech, ktorí si hlavne všímajú aj okolitú prírodu, a ak nájdu niečo nekalé v prírode, oboznámia o tom turistov.

Túto svoju činnosť za uplynulý rok položia na papier a prednesú na obecnom zastupiteľstve a ich správa potom tvorí súčasť správy o činnostiach spoločenských organizácii, resp. spolkov na území obce.

Myslíme si, že je správne, že sa človek hýbe, že miluje prírodu a že myslí na jej stav a snaží sa jej pomáhať. Členovia kamenčianskeho klubu turistov presne takí sú.