Preskočiť na obsah

Slovenský zväz včelárov

Zodpovedný: Vladimír Janovič

Počet členov: 18

Táto organizácia je súčasťou zväzu, ktorý tvorí 34 úsekov s 386 členmi. Kamenec pod Vtáčnikom je 21. úsekom, ktorý má členov aj zo Zemianskych Kostolian. Vedúcim, respektíve úsekovým dôverníkom je pán Vladimír Janovič a členom výboru v Prievidzi je pán Viliam Hudec. Má oprávnenie spolupracovať s veterinármi a zakupovať vakcíny na ošetrovanie včiel. Je držiteľom dvoch certifikátov na spracovanie medu. Vakcíny sa väčšinou zakupujú na odstránenie klieštika a na dezinfekciu úľov. Sú to veľmi nákladné vakcíny.

Medzi dlhoročných chovateľov včiel patrí aj p. Dušan Rybár, Daniel Krajčovič, Pavol Hudec, ale i ďalší, ktorých táto práca baví. Med našich včelárov je veľmi kvalitný, lebo obsahuje len povolené percento vody, o čom svedčí aj fakt, že ani jeden včelár v zimnom období nemá na predaj ani kilo medu. S predajom nemajú problém, a preto neodovzdávajú med do žiadnych výkupní. Med vyrábajú repkový, kvetový, lipový, ale aj medovicový.

Členovia sa zúčastňujú rôznych súťaží, ale i výstav. Zároveň chodia na mnohé prehliadky spracovateľov medu. Mnohokrát boli aj v múzeu včelárstva v Kráľovej pri Senci, kde prievidzská organizácia má zasadený svoj vlastný strom.

Spolok včelárov sa ukazuje ako veľmi akcieschopný, sami prichádzajú s nápadmi a návrhmi na zviditeľnenie sa pri spoločenských akciách konaných v obci. Tak bolo aj v roku 2012, kedy pri stavaní mája ponúkali ochutnávku medu a ukazovali sklenený úľ, či pri festivale dychovej hudby, kedy okrem ochutnávky a predaja medu predviedli ukážky výroby predmetov z vosku. Okrem týchto akcií konajú aj „svoje“ akcie ako Včelárova nedeľa, Včelárov rok, alebo najnovšie Medový deň.

V súčasnosti pôsobí v obci 7 včelárov s 58 včelími rodinami.

Zverejnené články: