Preskočiť na obsah

Partnerské obce

Postřelmov

Postřelmov je trojtisícovou obcou Olomouckého kraja, okresu Šumperk. Nachádza sa v rovinatom teréne s nadmorskou výškou 284 m n.m.. V jeho katastri sa vlieva rieka Desná do rieky Moravy. Postřelmovskú rovinu z úrodných polí a lúk obklopuje prekrásny veniec zalesnených kopcov s pozadím najvyšších moravských hôr Jeseníkov. Prvá písomná zmienka o Postřelmove je z roku 1349. V obci je niekoľko pamiatkovo chránených objektov. Najvýznamnejšou z nich je hrobka Bukůvků z roku 1592. Cenná je aj skoro-baroková kaplnka sv. Prokopa pri ceste do Chromče z roku 1696. Postřelmov leží na trase medzi mestom Zábřeh a Šumperk. Má dobré železničné i cestné spojenie v smere Olomouc, Zábřeh, Šumperk, Jeseník. Táto veľmi výhodná dopravná komunikácia obohacuje tunajší obchodný aj verejný život. Obec má dobrú občiansku vybavenosť – zdravotné stredisko, základnú a materskú školu, penzión pre dôchodcov, bohatú sieť predajní a služieb, kultúrny dom a sokolovňu.

Bližšie informácie nájdete na stránke obce Postřelmov: http://postrelmov.zabrezsko.cz/

Dolní Bečva

Obec Dolní Bečva je umiestnená v malebnom prostredí Moravskosliezských Beskýd pod horou Radhošť. Rozkladá sa na hornom toku rieky Bečvy, je vzdialená 4 km na východ od Rožnova pod Radhoštěm. Prvá zmienka o vzniku Dolné Bečvy je podľa archívnych prameňov z roku 1597. Od roku 1610 sa stáva samostatnou obcou. Obcou prechádza štátna cesta I/35 Valašské Meziříčí – Rožnov p / R – Slovenská republika. Kataster obce je výškovo značne členitý. Na severnej hranici katastra leží vrchol Radhošť s nadmorskou výškou 1129 m n.m. Stred obce je položený v nadmorskej výške 427 m n.m.. Na pravom brehu Bečvy ležia tiež najvýznamnejšie vrchy Černá hora (902 m), Mešný, Kamenná (747m), Kyčera. Dolní Bečva je východiskom turistických ciest na Radhošť a Pustevny známej malebnými drevenými stavbami architekta Dušana Jurkoviča. Turistov priťahuje kaplnkou, súsoším vierozvestcov Cyrila a Metoda a aj sochou pohanského boha Radegasta. Rozlohou 2006 ha a počtom 1800 obyvateľov patrí medzi stredne veľké obce okresu Vsetín. Trvale obývaných domov je cca 650.

Bližšie informácie nájdete na stránke obce Dolní Bečva: http://www.dolnibecva.cz/

Neureichenau

Neureichenau je obec v okrese Freyung-Grafenau v Bavorsku v Nemecku. Je to útulná rekreačná obec na úpätí hory Dreisessel (1312m n.m.), 20 km juhovýchodne od Freyung, 14 km východne od Waldkirchen, 40 km severovýchodne od Passau. Jej história sa tiahne do roku 1600. Obec Neureichenau leží v trojuholníku troch krajín (Nemecko, Rakúsko, Česká republika) a láka k atraktívnym výletom po známej rekreačnej oblasti. Zážitkom je návšteva národného parku „Bayertischer Wald“, návšteva múzea v prírode Finsterau (36 km), grafitová baňa „Steinwelten“ v Hauzenberg (20 km) a centrum ochrany prírody „Haus am Strom“ v Untergriesbach (25 km). Neureichenau sa stala rajom pre peších turistov a ponúka jedny z najkrajších ciest v Nemecku. Okrem pešej turistiky je tu možnosť vydať sa na túru na bicykli po cyklotrase vedúcej pozdĺž bývalej železničnej trati. Nielen v teplom ročnom období, ale dokonca aj v zime Neureichenau je rajom pre milovníkov prírody, je východiskovým bodom pre 80 km bežeckých trás, je tu lyžiarsky vlek, zimná sánkarska dráha a karling v „Knaus Campingpark Lackenhaeuser“, detský vlek, požičovňa lyží, či ponuka lyžiarských a snowboardových kurzov.

Bližšie informácie nájdete na stránke: http://www.neureichenau.de/