Predstavujeme Vám náučno-umelecký program HANDRI, KOŽKI, ŽELEZÁ v rámci projektu Z mozaiky tradičnej ľudovej kultúry Hornej Nitry, pojednávajúci o osobitnom fenoméne handrárskej píšťalky a handrárstva v obci Kamenec pod Vtáčnikom. Projekt vznikol v spolupráci so Združením na podporu kultúry Hornej Nitry K-2000, s Hornonitrianskym múzeom v Prievidzi, OZ Handrári a obcou Kamenec pod Vtáčnikom. V audiovizuálnom programe vystúpia: výrobca handrárskej píšťalky Marko Bartolen, pamätníci Anna Hancková, Milan Jánoška a Milan Šimo, predseda OZ Handrári Peter Pisár, etnologička PhDr. Iveta Géczyová, autorka programu Mgr. Amália Lomnická a starosta obce Kamenec pod Vtáčnikom Ing. Dušan Ďuriš. Za spoluprácu na tomto poučnom projekte všetkým zúčastneným ďakujeme.
Uvedený program si môžete pozrieť po kliknutí na nasledovný odkaz
HANDRI, KOŽKI, ŽELEZÁ …
Keď zďaleka bolo počuť prenikavý zvuk píšťalky, bol to neklamný znak príchodu „handráľa“, ako sa zvyklo na hornej Nitre hovoriť. Ba nejedna gazdiná poznala toho svojho handrára, aj podľa charakteristickej piesne, čo hral, či podľa melodického pokriku. To už so starým obnoseným šatstvom a nepoužiteľnými textíliami prichádzali ženy, aby ich vymenili za potrebný riad do domácnosti či za predmety používané pri gazdovaní alebo za drobnosti pre potešenie detí alebo len „za taľafatky, často zbytočné“. Radosť však sprevádzala takéto stretnutia, lebo handrár prinášal aj novinky a zvesti, o tom, čo sa kde udialo.
Aj o tom hovorí náučno-umelecký program HANDRI, KOŽKI, ŽELEZÁ …, ktorý v rámci projektu Z mozaiky tradičnej ľudovej kultúry hornej Nitry pripravili K-2000, združenie na podporu kultúry hornej Nitry, Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Občianske združenie Handrári, Obec Kamenec pod Vtáčnikom. Hlavným zámerom projektu je prostredníctvom pamätníkov i zachovaných muzeálií predstaviť tradície handrárstva v obci Kamenec pod Vtáčnikom a upozorniť na osobitný fenomén – handrársku píšťalku.
Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Ocenenie Handrárskej izby
Expozícia Handrárskej izby svedčí o histórii kamenčianskeho handrárstva, o tradíciach, živote a práci obyvateľov Kamenca. Z množstva exponátov vo všeobecnej časti návštevníci môžu vzhliadnuť krosná, zvíjačku, trlicu, drevenú ručnú práčku, pracovné náradie pekára či ženca, sane na prevoz dreva, staré šijacie stroje alebo holiacu sadu s britvou. V izbe je vystavená aj nevyhnutná súčasť výbavy handrára – dve palice, vrece na zberové handry zvané koníča, kostená píšťalka, kufor a kožená kapsa na jedlo. Zachovalo sa aj niekoľko kusov drobného porcelánu, ktorý bol v rajóne Oravy výmenným tovarom za handry.